Slider

Člen Realitnej únie Gaudens maklér

Na nehnuteľnosť si najviac sporia vysokoškoláci a najmenej rozvedení

Na budúce vlastné bývanie si najviac šetria slobodní vysokoškoláci z Bratislavy. Najmenšiu čiastku odkladajú obyvatelia z regiónu Banskej Bystrice a rozvedení. Vyplýva to z dát Slovenskej sporiteľne, ktorá zisťovala, ako si Slováci sporia na nehnuteľnosť.

Podľa údajov prieskumu si ľudia vo veku 18 až 35 rokov dokážu dať bokom na bývanie v priemere 133 eur. Práve vysokoškoláci sú skupinou, ktorá si sporí najviac, odložia si v priemere 132 eur. Pri pohľade na celú vzorku slovenského obyvateľstva naprieč všetkými vekovými kategóriami si ľudia v priemere na sporenie na bývanie odložia mesačne 122 eur.

Rozdiely sú aj v regiónoch

V sporení na bývanie dominuje Bratislava, kde je priemerná suma sporenia v hodnote 205 eur. Najmenej si ľudia odkladajú v Banskej Bystrici, a to len na úrovni 95 eur mesačne. Súvisí to aj s tým, že ceny nehnuteľností sú v danom regióne najnižšie v rámci Slovenska, iba 2/5 oproti cene za m2 v Bratislave. Najmenej si v prípade sporenia na bývanie šetria rozvedení, ktorí mesačne vedia odložiť na tento účel 80 eur. Muži majú mesačne nasporenú vyššiu sumu (128 eur) ako ženy (115 eur). Po vysokoškolákoch dokážu najviac usporiť ľudia vo veku 54 až 71 rokov, a to 131 eur mesačne. V ich prípade ide o šetrenie na bývanie deťom či vnúčatám. „Je dôležité na budúce bývanie myslieť dostatočnom v predstihu pred samotnou kúpou nehnuteľnosti. Preto je dobré si stanoviť časový horizont, v ktorom si chce klient kúpiť nehnuteľnosť, a podľa toho prispôsobiť finančné správanie,“ hovorí Peter Janovíček, vedúci Oddelenia Riadenia depozitných produktov, fondov a cenných papierov.

So sporením netreba čakať

Podľa odborníkov z finančného sektora nie je dobré spoliehať sa na prípadný blízky pokles cien nehnuteľností. Tento vývoj sa nedá spoľahlivo predpovedať, preto ak máte potrebu vlastného bývania, treba ju riešiť. „Čim dlhšie sporíte, tým je to ľahšie. Zároveň je dobré každoročne prehodnotiť sporenia a navýšiť ho minimálne o výšku inflácie na úrovni zhruba dvoch percent. V prípade sporenia na bývanie o výšku nárastu cien nehnuteľností, ktorých cena rástla v poslednom roku o približne 7,6 %,“ radí Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne. Napríklad, ak dnes sporíte 100 eur, budúci rok by ste mali aspoň 107 eur.

Ako si zrátať, koľko treba sporiť

Ak si napríklad chce dvojica vziať hypotéku na 2- izbový štartovací byt v rozlohe 55 m2, počítať by mala s priemernou cenou za m2 v na úrovni približne 1431 eur. Ide o celoslovenský priemer za m2 za 4 Q 2018. Priemerná cena bytu je v tomto prípade v hodnote 79 tisíc eur. Dvojica bude potrebovať 10 % z ceny budúceho bývania, teda 7,9 tisíc eur. „Pri sporení vo výške 100 eur mesačne a sadzbe na sporení na bývanie vo výške 0,35 % p.a. je možné si na túto sumu našetriť za 6,5 roka. Ak by sa mesačne odkladalo 130 eur, spomínaná suma sa dosiahne za 5 rokov,“ vysvetľuje Buchláková.

Sporiť je potrebné hneď po výplate, ideálne trvalým príkazom. Ak je horizont pre kúpu nehnuteľnosti krátky (3 až 5 rokov), je dobré ukladať peniaze bezpečne do sporenia, prípadne sporenie kombinovať s konzervatívnejšími pravidelnými investíciami. Pri dlhých horizontoch, napríklad bývanie pre deti, je dobré zvážiť pravidelné investovanie do dynamickejších produktov. Ide napríklad o akciové zmiešané fondy, ktoré majú v dlhodobom horizonte potenciál pre vyššie zhodnotenie. Sporenie by však vždy malo tvoriť stabilný základ každej investície.

 

Zdroj: TASR, Slovenská sporiteľňa          

Zdroj: Adobe Stock